Холодна і не дуже… зброя козака

Янв 17, 2014   //   Автор: admin   //   Історія  //  Нет комментариев

Зброя козаків була дуже різноманітною. Складалась вона з  холодної  та  вогнепальної.  Деяка  зброя  виготовлялася  на  Січі, інша –  захоплена  в  боях.  Частина зброї була дуже поширена, як то шаблі, пістолі, рушниці, інші навпаки зустрічалися нечасто – алебарди, аркебузи, бердиші. Козаки вміло застосовували наявну зброю, постіно підвищували свій рівень, а також вигадували нові прийоми застосування зброї, що надавало їм значної переваги перед супротивником.
Ніж  – холодна колюча та ріжуча зброя. Запорожці використовували різноманітні клинки, які виготовлялись в кузнях Січі, та трофейну зброю, захоплену під час битв з турками, татарами.
Спис  – холодна зброя у вигляді довгого древка, на кінці якого розміщено металевий гостряк. Спис – перш за все колюча зброя, хоч деякі види списів були розраховані також на ріжучі та рублячі удари.

Шаблі –  іранський різновид шабель був основним типом шабель Запорожців. Ввідзначається такий тип значною кривизною клинка, котра розпочинається майже від хрестовини і різко наростає у робочій частині (остання третина клинка). Іранський клинок переважно позбавлений долів і сильно звужується у вістря. Руків’я є переважно кістяним чи роговим, не нахиленим, з довгою металевою хрестовиною та загнутою, майже перпендикулярно до леза клинка, голівкою. Іранські клинки – короткі і легкі (середня довжина – 80 см, а вага 500 г).  

З  вогнепальної  зброї  частіше  за  все  козаки  використовували  пістолі,  рушниці  та   фузії.

Пістолі 
За козацької доби були поширені як колісчаті, так і кремневі замки, за допомогою котрих здійснювалось запалення пороху, що і призводило до пострілу. Запорожці, як правило, носили за поясом по 2 пістолі і ще 2 пістолі – у кобурах на сідлі. Така кількість пістолів свідчила про високий рівень вогневої сили як окремого козака, так і цілого козацького війська. Сам постріл з пістоля виконували переважно з однієї руки у різноманітних положеннях, включаючи і верхову їзду.
Рушниці
Козаки використовували рушниці різного походження: турецькі, кримські, кавказькі, німецькі, польські, російські, місцевого виробництва.

Більш легкі рушниці (порівняно з мушкетами) набули значного поширення. 
Запорожці під час таємних вилазок задля того, щоб ворог не помітив блиску зброї – ледь замочували стволи у розсолі, тоді втрачався блис зброї.
Завдяки легкості рушниці, з’явилась можливість вести бій у різноманітному положенні, у тому числі і сидячи на коні.
Рушниці активно використовували і для ведення залпового вогню по ворогу. При цьому застосовували як рядний принцип стрільби, так і ведення вогню лише найвлучнішими стрілками.
Фузія — 
 рушниця,  винайдена  у  Франції  в  17  столітті. В  козацьких  військах  мала  поширення  в  17-18  століттях  російського  або  європейського  походження.  

Добавить комментарий

Ноябрь 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Сен    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Дніпропетровській регіональній Зразковій школі козацького традиційного бойового мистецтва "Спас-Штурм" - 15 років