Козацька абетка

Май 27, 2014   //   Автор: admin   //   Історія  //  Нет комментариев

1u

«До булави треба голови».

Учітеся, вивчайте історію рідного народу, гордітеся славними пращурами, бо ви є — Українці!

БАНДУРА — український національний струнно-щипковий інструмент.

БУЛАВА — один з українських козацьких клейнодів: символ влади гетьмана України; полковника, кошового отамана Запорозької Січі.

БУНЧУК — один з українських козацьких клейнодів. Має вигляд палиці заввишки 2м, увінчаної вістрям або кулею з жовтого металу, з-під якої звисає фарбований кінський волос. Бунчук — символ влади гетьмана і кошового отамана Запорозької Січі.

ГЕТЬМАН — військова чи військово-адміністративна посада. В Україні у 16-17 ст. гетьманом називали кошового отамана Запорозької Січі. 3 1648 р. гетьман — виборний державець і воєначальник України з титулом «гетьман Війська Запорозького».

ГЛАГОЛИТИ — мати в собі якесь твердження; говорити, стверджувати.

ГРОМАДА — група, товариство, людська спільнота, суспільство.

ДЖУРА (ЧУРА) — козацький помічник і зброєносець, молодший товариш, який разом з козаками ходив у похід.

ДНІПРО — найбільша ріка на теренах України; в літописах — Славутич, Славута; в античних джерелах — Борисфен, Бористен, Данаяр, Варух. Бере початок на Валдайській височині в Росії, впадає в Чорне море. Довжина 2175 км, в Україні — 1095 км.

ДНІПРОВІ ПОРОГИ — кам’яні нагромадження в річищі Дніпра між містами Дніпропетровськ та Запоріжжя, що відзначалися стрімким спадом і великою швидкістю течії.

ДОВБИШ — виборний військовий службовець у запорожців; відав військовими литаврами, якими скликав козаків на раду.

ЖУПАН — стародавній верхній одяг, переважно з сірого сукна. У 16-17 ст. жупани носили запорожці; у 19 ст. — міщани.

ЗАПОРОЗЬКА СІЧ — військова, адміністративна, громадська і економічна організація українського козацтва 16-18 ст. в Середньому і Нижньому Подніпров’ї — за Дніпровськими порогами. Центр Запорожжя — місто-фортеця Січ, що неодноразово змінювала своє місцезнаходження.

Вважається, що перша Січ заснована першим козацьким гетьманом Дмитром Вишневецьким у 1556 р. на острові Мала Хортиця нижче Дніпрових порогів (нині на території міста Запоріжжя).

ЗАСТАВА — 1. Місце в’їзду до міста (території, військового табору тощо) або виїзду, яке охороняється. 2. Військовий охоронний загін, охоронна варта.

ЗБРОЯ — загальна назва пристроїв та знарядь, створених людиною для ведення боротьби, війни.

ЗБРУЯ — упряж; предмети для запрягання, сідлання коней.

ЗНАЧОК — мала корогва (прапор), що його використовували в повсякденні замість клейнода чи прапора (великої корогви). Виносилася з місця зберігання лише у свята, на козацьку раду тощо. Значки додавалися до гетьманської, полкової та сотенної корогов. Полотнище значка здебільшого мало форму трикутника чи прямокутника з трикутним кінцем, а колір його відповідав кольорові великої корогви.

КЛЕЙНОДИ — відзнака, атрибути і символи військової влади й окремих військових та цивільних урядів в Україні у 15-18 ст.: булава, бунчук, корогва (прапор), печатка, литаври (тулумбаси), гармати, сурми, пернач (шестопер), значок (малий прапор), тростина (комишина). Клейноди були військові (державні), січові, полкові, паланкові, сотенні, курінні тощо.

КОБЗАРІ — народні співці і музики особливо популярними були у козацькі часи. Вони супроводжували козаків у походах, складали думи і пісні про події, свідками яких були.

КОРОГВА, ХОРУГВА –Військовий прапор (кпейнод) в Україні 15-18 ст., символ влади гетьмана України, кошового отамана Запорозької Січі, полковника, сотника. Має вигляд полотнища (переважно прямокутного) з держаком-корогвищем, інколи з навершям у вигляді хреста або кулі. Корогва Запорозької Січі найчастіше мала червоний колір, білий хрест посередині та сонце, місяць, зірки в кутах. Були полотнища і різноманітного забарвлення, на яких зображувалися Ісус Христос, святі.

КУРІНЬ — 1. Військово-територіальна одиниця у Запорозькій Січі в 16-18 ст. На Січі налічувалося до 38 куренів. На чолі куреня стояв виборний курінний отаман. Назви куренів пов’язані з назвами населених пунктів, звідки прибивалися на Січ перші козаки. 2. Житлове приміщення козаків на Січі, у якому жили козаки одного куреня. Продовгуваті курені будували з дерева, глини, очерету, облаштовували піч, лежаки, лави тощо.

ЛІТОПИС — історичний твір, що описує події в хронологічній послідовності. Починалися літописи фразою «в літо», від чого й дістали свою назву. Вітчизняне літописання розпочалося в Київській державі наприкінці 9 ст. Найдавніші з літописів збереглися в пізніших копіях у складі літописних зведень, на основі яких створено «Повість минулих літ» (1113), автором якої вважають ченця Києво-Печерського монастиря Нестора Літописця, У 17-18 ст. поширилися козацькі літописи, твори козацької старшини, в яких поруч з історичними відомостями подано легенди, перекази, народні пісні тощо. Найвідоміші: Літопис Самовидця, літописи С. Величка, Г. Грабянки.

МУШКЕТ — важка потужна рушниця, яка набула поширення в Україні з 17 століття. Зброя мала довжину понад 1,5 м і калібр приблизно 20 мм. Далекобійність — до 250 м. Повсюдно в Європі перед пострілом мушкети спирали на форкету — упор у вигляді палки з рогулькою на кінці. Запорожці форкетами майже не користувалися.

ОСЕЛЕДЕЦЬ — своєрідна зачіска запорозьких козаків: голова вибрита і збоку на голові запишається чуб, який, коли відростає, заправляється за вухо.

ОТАМАН — виборний або призначений військовий або військово-цивільний чи просто цивільний керівник в Україні (15-19 ст).

ПЕРНАЧ — вид булави, клейнод полковника України, інша назва — шестопер. Первісно — холодна зброя, а у 17-18 ст. — відзнака полковника. Складається зі срібної, позолоченої або виконаної з іншого металу ручки з наверщям у вигляді шести пластин складної форми. Загальна довжина — 50-70 см.

ПОБРАТИМСТВО — поширений з часів родового ладу звичай, за яким двоє або декілька осіб, що не були кровними родичами, вступали у спілку з метою допомоги і взаємної підтримки у скрутних випадках життя.

ПОЛКОВНИК — старшинська посада у 17-18 ст. в Україні. Полковник виконував адміністративну, судову та військову владні функції на території полку. Спочатку обиралися полковою радою, пізніше призначалися гетьманом України.

СОТНИК — найвища посада в сотні; спершу обирався на сотенній раді, з 1687 р. призначався гетьманом України. Підпорядковувався полковникові, в окремих випадках — безпосередньо гетьманові України.

СУРМА — старовинний український духовий музичний інструмент, який застосовувася у запорозьких козацьких полках для подачі сигналів та для підняття бойового духу.

ТУЛУМБАСИ, ЛИТАВРИ — ударний мембранний музичний інструмент, відомий в Україні з 15 ст. Складався з казаноподібного металевого корпусу, верх якого затягнуто шкірою. Використовувався козацтвом як сигнальний інструмент. У 16-18 ст. належав до військових клейнодів Війська Запорозького.

ХОРТИЦЯ — острів на Дніпрі (нині територія М.Запоріжжя). У 1556 р. на Хортиці було зведено першу козацьку фортецю Січ, яку у 1557 р. зруйнувало турецько-татарське військо. У 1596 — 1648 рр. тут перебувала залога реєстрових козаків. У 1660-1670 рр. — військова залога кошового І.Сірка.

ХОРУНЖИЙ (від хорогва, корогва) — в Україні з 11 ст. — прапороносець, з 14 ст. — керівник військового підрозділу — корогви.

ЧАЙКА — човен запорозьких козаків у 15-18 ст. Довжина — 18-20 м, ширина — 3-3,5 м, висота — 3,5-4 м. Основу чайки складав корпус, видовбаний з суцільної колоди, оббитий дошками. По ньому кріпився пояс з сухого очерету, що захищав човен від затоплення. Чайка мала два керма- ззаду і спереду, а також щоглу і вітрило, вміщала 50-60 озброєних козаків, інколи ще й гармату.

ЧУМАЦТВО — промисел в Україні у 16-19 ст. сіллю, привезеною з Криму і Галичини. З України вивозили до портів на Чорному морі, в Білорусь, Росію, Молдову, Польщу і на Кавказ зерно та інші сільськогосподарські продукти.

ЧУМАКИ — чоловіки, які займалися чумацьким промислом. Для організації чумацької валки збирали по кілька десятків возів. У дорозі перебували по кілька місяців. Чумацький промисел існував до середини 19 ст.

ШАБЛЯ — холодна зброя динамічного кінного бою. З’явилася на Русі у IX-Х ст. Мала довжину леза до 80 см. З розвитком важких озброєнь з ХIV-ХV ст. шабля стає довшою — до 117 см, шириною — до 5 см, важчою, потужнішою. У XVI ст. з’являється поняття козацька шабля. В російських джерелах такі шаблі називалися шаблями «черкасского дела» і користувалися великим попитом.

ЩЕДРИЙ ВЕЧІР — святкується в Україні напередодні старого Нового року (з 13 на 14 січня). В ритуалах його святкування — залишки далеких язичницьких традицій слов’ян. За християнським календарем це день преподобної Меланії. Щедрий вечір зоветься ще Меланкою. Готувалися смачні страви, якими заставляли стіл: вареники, млинці, пироги. Батько — господар дому — ховався за пирогами, а діти казали, що його не бачать. На що він відповідав: «Дай Боже, щоб і на той рік не виділи!» Таким чином батько, як давній жрець, дякував за урожай минулого року (який був виставлений на столі) і закликав урожай наступного року.

ЮШКА — суп рибний, м’ясний, картопляний і т. ін.; щерба, зупа, юха, крупник.Для приготування рибної юшки козаки спочатку брали мілку рибу (йоржів, окунів тощо), а також рибні відходи. Все те клали в казан, заливали холодною водою і варили протягом 20-30 хвилин. Затим проціджували і в готову рибну юшку кидали зелень — цибулю, петрушку та ще солили. 15-20 хвилин варили, знімали піну, потім кидали шматки більшої риби (коропа, линя) і варили до готовності. Мілку рибу не чистили, аби юшка була густішою.

ЯТАГАН — рубляча та ріжуча зброя, яка відома ще у монгольських воїнів. Після утворення Османської імперії ця зброя дістала поширення в усьому арабо-турецькому світі, звідки її перебрали запорозькі козаки. Ятагани були різних розмірів і правили за кинжал або шаблю. Лезо цієї зброї має оригінальну конструкцію — у верхній і середній частині воно вигнуте у бік ріжучої кромки, а в нижній частині — у бік обуха. При нанесенні колючого удару вектор сили припадає на кінцівку леза. Піші козаки часто були озброєні ятаганами. Ятаган був більш універсальний, ніж загальновживана шабля, і зручний у тісному бою.

Добавить комментарий

Октябрь 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Сен    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Дніпропетровській регіональній Зразковій школі козацького традиційного бойового мистецтва "Спас-Штурм" - 15 років